Białe płytki do łazienki: plusy i minusy. Jak czyścić białe płytki?

2021-07-16
Białe płytki do łazienki: plusy i minusy. Jak czyścić białe płytki?

Jak czyścić białe płytki? Masz w planie urządzanie lub remont łazienki i przychodzi Ci na myśl aranżacja z białymi płytkami w roli głównej? Dokonałeś świetnego wyboru. Podpowiadamy, z czym najlepiej zestawić białe płytki do łazienki oraz jak należy je pielęgnować. 

Białe płytki do łazienki: ponadczasowość i klasyka

Klasyczny i ponadczasowy charakter białych płytek sprawia, że sprawdzą się idealnie w ramach niejednej aranżacji. Odnajdą się zarówno w przytulnych i klasycznych wnętrzach, jak i tych utrzymanych w stylu retro czy skandynawskim. Ostateczny charakter pomieszczenia w głównej mierze zależy od rodzaju wykończenia kafli oraz stylistyki reszty wprowadzonych dodatków. 


Płytki w kolorze bieli świetnie komponują z niemal każdym innym materiałem, kolorem czy formą. Uniwersalny charakter odpowiada za ich niezwykłą popularność i szerokie zastosowanie. Aby otrzymać przytulne i ciepłe wnętrze, można je połączyć z oryginalnymi elementami patchworkowymi czy ponadczasowym drewnem. 


Dążąc do aranżacji łazienki w wyjątkowo wyrafinowanym stylu glamour, warto zestawić je z lśniącymi ornamentami bądź akcentami w złotym czy srebrnym kolorze. Styl glamour wprost uwielbia lśniące płytki wielkoformatowe, takie jak np. Azteca Smart Lux 60 Superwhite. Urządzając łazienkę z wykorzystaniem białych płytek możesz mieć pewność, że nigdy nie wyjdzie z mody. 

Białe płytki do łazienki: inspiracje 

Białe płytki występują w wielu atrakcyjnych odsłonach, a każda z nich zapewnia inny efekt końcowy. Poniżej przedstawiamy ich popularne warianty oraz wskazówki dotyczące tego, z czym warto je łączyć. Korzystając z podanych sugestii, zdołasz urządzić łazienkę swoich marzeń. 


- Z połyskiem - połyskująca powierzchnia kafli nadaje wnętrzom blasku oraz zapewnia ich rozświetlenie. To z kolei umożliwia optyczne powiększenie pomieszczenia oraz wyeksponowanie charakterystycznego stylu glamour. Białe płytki z połyskiem prezentują się znakomicie w wersji wielkoformatowej. Przykładem takiego produktu są kafleVives Blanco Brillo.


- Matowe - ten rodzaj kafli to wyjątkowe dopełnienie łazienki w każdym stylu, od klasycznego, po skandynawski. Szczególnie atrakcyjnym połączeniem jest zestawienie matowych, białych płytek z ponadczasowym drewnem w każdym odcieniu. W tej roli sprawdzą się zarówno drewniane meble, blaty, dodatki, jak i funkcjonalne płytki drewnopodobne. Aranżacje tego typu gwarantują poczucie ciepła i przytulności. Przykładem atrakcyjnych kafli w kolorze białego matu jest projekt hiszpańskiego producenta Vives - Blanco Mate. Polecanym modelem płytek drewnopodobnych są natomiast kafle Polcolorit Marconi Foresta Bronzo. 


- Gładkie - gładka odsłona białych płytek komponuje się wręcz idealnie z wszelkimi patchworkowymi wzoramii oryginalnymi mozaikami, takimi jak Atem Diamond Star. Ciekawe uzupełnienie aranżacji może stanowić także dodatek w postaci wodoodpornej fototapety, która nada pomieszczeniu unikalnej estetyki. 

 - Heksagonalne - białe płytki w kształcie foremnych sześciokątów dzięki swojej unikalnej formie mogą stanowić interesującą odmianę aranżacji nowoczesnej łazienki. Ciekawym połączeniem okaże się zestawienie białych kafli (np. Atem Mono White Mat Hexagon) z płytkami heksagonalnymi o kontrastowym wzornictwie i kolorystyce. Przykładem może być produkt Bastile Toscana Tridi Negro. To unikalne połączenie ponadczasowej bieli z różnymi odcieniami modnej szarości zapewni zniewalający efekt końcowy. 


- Strukturalne - efektowne płytki strukturalne wprowadzą do łazienki modny efekt trójwymiaru. Biały kolor zapewni elegancję, świeżość i minimalizm, dodatkowa struktura zadba natomiast o niebanalną i nieszablonową aranżację. Przykładem atrakcyjnych płytek strukturalnych jest biała cegiełka Cersanit Ps213 White Structure Matt. Wzór sprawdzi się znakomicie w łazienkach utrzymanych w stylu skandynawskim. Współgra znakomicie z szarością i przytulnymi elementami z drewna. 


- Z motywem marmuru - białe płytki marmurowe z charakterystycznym czarno-szarym użyleniem od lat inspirują projektantów wnętrz na całym świecie. Odwzorowanie piękna natury w domowej łazience to bardzo popularny trend w ostatnich czasach. Marmurowy deseń sprawdzi się znakomicie zarówno na blatach, jak i na podłodze czy ścianach. Przykładem solidnych białych kafli z motywem marmuru są płytki Cerrad Calacatta White. 

Jak czyścić białe płytki? 

Według niektórych największym minusem białych płytek jest fakt, że są na nich wyraźnie widoczne wszelkie zachlapania, smugi i zabrudzenia. Jest jednak pocieszająca wiadomość. Większość białych płytek ceramicznych zdołamy w mgnieniu oka doprowadzić do czystości przy pomocy miękkiej szmatki i wody z dodatkiem uniwersalnego detergentu. 


Nieco bardziej kłopotliwe mogą okazać się płytki strukturalne oraz te o porowatej powierzchni. W tym przypadku pomocna może okazać się miękka i delikatna gąbeczka, za pomocą której dotrzemy do wszelkich zanieczyszczonych zakamarków. 


A jak na zadbać o białe fugi okalające płytki? W tym celu warto sięgnąć po sprawdzone sposoby, którymi posługiwały się nasze zaradne babcie. Mieszanka wody, sody oczyszczonej i octu, naniesiona na szczoteczkę do zębów, stanowi niezwykle skuteczną broń w walce z zabrudzonymi przestrzeniami między płytkami.