Dlaczego płytki odpadają?

2021-12-17
Dlaczego płytki odpadają?

Każdy profesjonalny glazurnik powinien wiedzieć, jakich błędów unikać, by idealny stan płytek cieszył oczy przez wiele lat. Tylko wtedy efekty jego pracy okażą się solidne i trwałe. Dziś opowiemy o trzech najczęstszych błędach, w wyniku których płytki ceramiczne odpadają.


Dlaczego płytki odpadają: 3 najczęstsze powody

Starannie i równo ułożona ceramika jest marzeniem każdego, kto zabiera się za generalny remont mieszkania. Mimo, iż układanie płytek wydaje się prostym i nieskomplikowanym zajęciem, to nietrudno przy nim o popełnienie kilku kluczowych błędów. Te z kolei wpływają na dalszy los ułożonych kafli. Poniżej omówiono trzy najczęstsze błędy, które są przyczyną tego, że płytki ceramiczne pękają, odspajają się lub odpadają.


1. Niewłaściwe przygotowanie podłoża

Niewłaściwe przygotowanie podłoża to chyba najczęstszy błąd popełniany przez glazurników. Nierzadko wynika on z pośpiechu, a jego konsekwencje mogą być niezwykle kłopotliwe. Idealne podłoże pod płytki powinno być czyste, równe i nienasiąkliwe. Warstwa kurzu, tłuste zabrudzenia czy pozostałości po poprzednich materiałach mogą znacznie osłabić przyczepność zaprawy klejowej, w wyniku czego płytki najzwyczajniej w świecie zaczną odpadać. Jednak zabrudzenia to nie jedyna przeszkoda na drodze do trwałych efektów. Równie istotna jest troska o stabilność podłoża. Niekiedy wymaga to uzupełnienia ubytków, a nawet skucia starych warstw o słabej przyczepności oraz dużej kruchości. A co z nasiąkliwością? W kwestii jej regulowania kluczową rolę odgrywa emulsja gruntująca.


2. Niewłaściwe przygotowanie zaprawy klejowej

Niewłaściwe przygotowanie zaprawy klejowej zdecydowanie zmniejsza przyczepność oraz znacznie wydłuża czas jej wiązania. To z kolei powoduje, że nakładane na ścianę lub podłogę płytki po pewnym czasie odpadają. Każdy klej do płytek dysponuje etykietą, która podaje dokładne proporcje przygotowania idealnej zaprawy. Zastosowanie się do podanych instrukcji oraz staranne rozmieszanie zaprawy sprawia, że praca przebiega bezproblemowo.


3. Niewłaściwe nakładanie zaprawy klejowej

Poprawne klejenie ceramiki odbywa się przy pomocy metody kombinowanej, która zakłada aplikację kleju zarówno na podłoże, jak i spód płytki. Ilość kleju powinna być na tyle duża, by przeciwdziałała powstawaniu pustych przestrzeni pod płytkami. Dzięki temu płytki nie będą pękać, odspajać się ani odpadać. Jaki z tego wniosek? Oszczędzanie na materiale, zamiast zaoszczędzonych pieniędzy, może przynieść spore straty.


Jak prawidłowo kłaść płytki?

Kluczową sprawą w kwestii prawidłowego glazurowania jest właściwe przygotowanie podłoża pod płytki. Należy podejść do tego z niezwykłą dokładnością, ponieważ tylko wtedy płytki nie będą odpadać. Szczegółowe wskazówki na ten temat można znaleźć w artykule “Przygotowanie podłoża pod płytki. KROK PO KROKU”. O czym jeszcze należy pamiętać?


- Przygotuj dobrej jakości zaprawę klejową - wysokiej jakości materiały to gwarancja trwałego efektu końcowego;

- Nie oszczędzaj na materiale - zbyt oszczędne nakładanie kleju skutkuje odpadaniem i pękaniem płytek;

- Właściwie rozplanuj ułożenie płytek - przed rozpoczęciem klejenia warto zaplanować rozmieszczenie ceramiki w pomieszczeniu. Estetyczne ułożenie kafli zakłada ulokowanie przyciętych płytek w miejscach najmniej widocznych. Idealne wymierzenie pionów i poziomów będzie możliwe dzięki poziomicy. Takie działanie uchroni Cię przed dużymi i kosztownymi stratami w materiale;

- Klej metodą kombinowaną - takie działanie zwiększy przyczepność i trwałość kafli;

- Wstrzymaj się z fugowaniem - odczekanie aż do momentu całkowitego wyschnięcia kleju pomoże uniknąć nieestetycznych przebarwień i pęknięć. Czas ten może wynosić nawet do 12 godzin od chwili nałożenia płytek na podłogę lub ścianę;

- Zadbaj o odpowiednią dylatację - rozdzielone elementy konstrukcji pracują znacznie efektywniej i przeciwdziałają ewentualnym uszkodzeniom;

- Zadbaj o szczeliny tej samej wielkości - zadanie to okaże się zdecydowanie łatwiejsze dzięki użyciu specjalnych krzyżyków dystansowych.