Jak układać płytki cegiełki w kuchni i łazience

2022-01-11
Jak układać płytki cegiełki w kuchni i łazience

Jednym z najpopularniejszych rodzajów ceramiki stosowanej w ostatnim czasie stały się płytki cegiełki. Czy jest to jedynie chwilowy trend, czy też rozwiązanie aranżacyjne na lata? Zapoznaj się z poniższym artykułem i poznaj odpowiedź.


Płytki cegiełki: trend czy ponadczasowość?

Wiele osób twierdzi, że płytki cegiełki to ponadczasowy materiał wykończeniowy, który nigdy nie wyjdzie z obiegu. Są również i tacy, którzy twierdzą, że jest to jedynie chwilowy trend więc nie warto w nie inwestować. Jaka jest prawda? Dowodem na ponadczasowy charakter płytek cegiełek jest fakt, że potrafią odnaleźć się idealnie w niejednej aranżacji o zupełnie odmiennym charakterze. Możemy postawić na klasykę, bądź pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i wybrać wariant o niebanalnym odcieniu i wykończeniu.


Architekci i projektanci z całego świata wykorzystują kafle w formacie cegiełek do dekorowania pomieszczeń w różnych stylach wnętrzarskich. Mimo okresowych zmian w trendach, cieszą się one niesłabnącym zainteresowaniem. Aż się prosi o uwzględnienie płytek odwzorowujących naturalną cegłę w projektach o estetyce industrialnej, vintage czy kolonialnej. Matowa cegła w białym odcieniu sprawdzi się natomiast w pomieszczeniach o charakterze marynistycznym, klasycznym czy skandynawskim. Tymczasem założeniom nurtu modernistycznego sprostają płytki w kolorze czarnym bądź szarym. 


No tak… A co powiedzieć o wnętrzach glamour? Czy także w tym przypadku płytki cegiełki znajdą swoje zastosowanie? Jak najbardziej! Do cech charakterystycznych owego stylu zaliczamy luksus, blask i przepych. Idealną opcją wydaje się więc zastosowanie w tym miejscu cegiełek wykończonych na wysoki połysk. Występują one w rozmaitych odcieniach i kolorach, co sprawia, że odnajdą się w każdym ekskluzywnym wnętrzu. Wniosek jest jeden: płytki w postaci niewielkiej i zgrabnej cegiełki to ponadczasowy materiał wykończeniowy o wyjątkowo uniwersalnym zastosowaniu.


Płytki cegiełki: do jakich wnętrz?

Zastanówmy się teraz, w jakich pomieszczeniach cegiełki okażą się trafnym wyborem. Wyjątkowe wrażenia wizualne zapewnia ciekawe połączenie białej, matowej cegły z drewnianymi elementami. Jednym z wnętrz, w których powyższa aranżacja okaże się strzałem w dziesiątkę, jest kuchnia. Pomieszczenie to wydaje się być wręcz stworzone do wykorzystania płytek w formacie cegiełek, szczególnie w przypadku obszaru między szafkami a blatem. Białe fronty oraz drewniane dodatki będą idealnym uzupełnieniem cegiełek na ścianie. 


Kolejna odsłona, w której sprawdzi się połączenie ciepłego drewna i białej cegły, to łazienka. Obecnie w wielu łazienkowych aranżacjach królują proste, drewniane meble, półki czy blaty, które wpisują się w popularny w ostatnich latach styl eko. Taki design zachwyca ciepłym oraz przytulnym charakterem, a przy tym jest świeży, czysty i elegancki. Czy to właśnie nie tego oczekujemy od idealnej łazienki?


Niezwykle popularną odmianą płytek jest ceramika imitująca tradycyjną, starą cegłę. Wyjątkowo klimatyczny efekt przyniesie zastosowanie kafli cegłopodobnych na jednej ze ścian w salonie. Ocieplą one wnętrze i nadadzą mu oryginalnego charakteru. Wyjątkowo interesującym połączeniem okaże się zestawienie pomarańczowej cegły z elementami w odcieniach szarości, bieli bądź czerni. 


Istnieje mnóstwo aranżacji wykorzystujących niebywały urok cegły. Można ją wykorzystać na całej ścianie, bądź jedynie na jej wybranym fragmencie. Ciekawym rozwiązaniem będzie wyłożenie nią kominka bądź ściany z telewizorem. Niezależnie od tego, gdzie umieścimy cegiełki, jedno jest pewne - efekt końcowy będzie zachwycający!


Jak poprawnie układać płytki cegiełki?

Skoro kafle w postaci cegiełek cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, to warto wiedzieć, jak należy je układać, by osiągnąć imponujący rezultat. Poniżej przedstawiamy cztery najpopularniejsze sposoby na ich ułożenie.


- Klasyczny - to najprostszy sposób mocowania cegiełek, który zakłada ich symetryczne i równoległe ułożenie w kolejnych rzędach. Rzędy mogą mieć orientację poziomą lub pionową. Metoda ta charakteryzuje się prostotą oraz porządkiem.

- Cegiełka - obejmuje poziome mocowanie kafli z lekkim przesunięciem w stosunku do poprzedniego rzędu - na wzór cegły w murze. To jedno z łatwiejszych i bardziej znanych rozwiązań, które jednocześnie zapewnia ciekawy efekt końcowy. Innym wariantem owej metody jest ułożenie płytek w wersji pionowej. Wówczas powstaje wzór odwrócony o kąt 90 stopni.

- Jodełka - bardzo atrakcyjna i delikatna forma ułożenia płytek, która polega na zestawieniu kafelków ze sobą pod kątem 90 stopni. Krótszy bok cegiełki należy przyłożyć do krańca dłuższej krawędzi kolejnej. Jodełka może występować w trzech różnych wariantach, w których “szpice” są skierowane w pionie, w poziomie bądź ukośnie.

- Kwadraty - ta charakterystyczna forma ułożenia poszczególnych elementów jest znana chociażby z chodników. Polega ona na mocowaniu naprzemiennie dwóch cegiełek ułożonych pionowo z dwiema ułożonymi poziomo. Każda para cegiełek tworzy odrębny kwadrat. Owy typ ułożenia jest jednak możliwy tylko i wyłącznie w przypadku płytek, w których stosunek dłuższego boku do krótszego wynosi 2:1.