Jaki grunt pod płytki?

2021-12-16
Jaki grunt pod płytki?

Układanie kafli na danej powierzchni niejednokrotnie wymaga wcześniejszego zastosowania gruntu pod płytki. Dlaczego warto to zrobić oraz jak się za to zabrać? Zapraszamy do lektury.


Grunt pod płytki: w jakich przypadkach trzeba go stosować?

Czym jest gruntowanie? Czynność tą możemy określić jako wstępny etap, który należy przejść przed nałożeniem kolejnych powłok na daną powierzchnię. Odpowiednie zagruntowanie podłoża w dużej mierze odpowiada za sukces klejenia płytek. Jednak czy zawsze jest ono niezbędne? Znanych jest wiele przypadków, w których płytki bez wcześniejszego gruntowania trzymają się przez wiele lat. Nie jest to jednak regułą. Obecnie większość powierzchni, zwłaszcza tych chłonnych, wymaga zagruntowania przed przejściem do dalszych czynności remontowych. Ten prosty i stosunkowo szybki zabieg uchroni nas przed ewentualnymi poprawkami czy późniejszymi działaniami naprawczymi. Zastosowanie gruntu pod płytki uchroni je przed odspajaniem czy też powstawaniem pustek powietrznych pod nimi. Te drugie mogłyby być powodem wnikania wody pod kafle, jej późniejszego zamarzania, a w konsekwencji pękania lub odklejania się płytek. Wyjątkowe właściwości preparatów gruntujących pomogą nam uniknąć powyższego scenariusza.


W tym miejscu warto przytoczyć kilka najważniejszych zalet gruntowania:

  1. - Wyrównuje podłoże

- Utwardza i wzmacnia luźno związane podłoża, np. stare tynki

- Zmniejsza chłonność podłoża i zapewnia paroprzepuszczalność

- Wiąże resztki zanieczyszczeń

- Poprawia przyczepność nakładanych materiałów

- Hamuje rozwój pleśni i grzybów

- Zabezpiecza klej przed zbyt szybkim wysychaniem


Warto wspomnieć, że brak gruntu pod płytkami daje o sobie znać najczęściej po upływie dłuższego czasu. Prace remontowe, podczas których pominięto ten istotny etap, z pozoru mogą się wydawać starannie i należycie wykonane. Dopiero po pewnym czasie mogą pojawić się problemy. Płytki mogą pękać, a nawet odpadać w całości.


Jaki grunt wybrać?

Końcowy efekt gruntowania oraz dalszych prac remontowych ma ścisły związek z właściwym doborem gruntu pod płytki. Zakup odpowiedniego preparatu powinien być uzależniony od miejsca jego wykorzystania, rodzaju i chłonności podłoża oraz rodzaju materiałów wykończeniowych. Inny produkt zastosujemy podczas przygotowania podłoża na bazie gipsu czy cementu, a inny w sytuacji, gdy naszym zamiarem jest klejenie płytek na płytki. Podczas zakupu odpowiedniego preparatu należy wziąć pod uwagę informacje zawarte w karcie technicznej danego produktu. Każdy producent zatroszczył się o to, aby zostały tam zawarte szczegółowe wytyczne co do przeznaczenia środka gruntującego oraz wskazówki co do użycia zakupionego środka.


Podstawowy podział preparatów gruntujących dzieli je na:

- grunty do podłoży chłonnych,

- grunty do podłoży niechłonnych, które niejednokrotnie zawierają wypełniacze mineralne, np. piasek kwarcowy.


Jak kłaść grunt pod płytki?

Znanych jest kilka metod nakładania gruntu pod płytki, które zakładają wykorzystanie wałka, szerokiego pędzla lub natrysku. W celu uzyskania możliwie najlepszej penetracji podłoża poleca się użycie pędzla. Istotna jest także temperatura otoczenia, w którym będą wykonywane wszelkie prace związane z gruntowaniem. Jeśli karta techniczna umieszczona na danym produkcie nie podaje inaczej, powinna ona wynosić powyżej +5°C. Dalsze czynności remontowe można rozpocząć dopiero po całkowitym wyschnięciu zaprawy gruntującej.


Jak przygotować podłoże pod gruntowanie? Pierwszą i najważniejszą kwestią jest to, by zatroszczyć się o wyrównanie remontowanej powierzchni. Służą do tego specjalne masy szpachlowe lub preparaty samopoziomujące. Kolejną, niezwykle ważną kwestią jest skrupulatne oczyszczenie powierzchni z pozostałości kurzu, tłuszczu czy pleśni. Jeśli planujemy użycie preparatu z wypełniaczem, należy pamiętać o jego starannym wymieszaniu. Nie chcemy dopuścić do sytuacji, w której kruszywo opada na dno pojemnika, gdyż skuteczność zaprawy gruntującej będzie wówczas zdecydowanie niższa. Niekiedy producent zaleca rozrobienie zakupionego gruntu pod płytki z wodą. Jeśli tak jest i w Twoim przypadku, koniecznie zastosuj się do podanych wskazówek.