Na co zwrócić uwagę wybierając płytki na balkon?

2021-10-18
Na co zwrócić uwagę wybierając płytki na balkon?

Posadzka na balkonie nieustannie narażona jest na wpływ skrajnych warunków atmosferycznych. Mróz, upał, deszcz czy grad mogą zostawić po sobie trwałe ślady. Właśnie dlatego decyzja o wyborze płytek na balkon powinna być przemyślana z największą starannością.

Płytki na balkon: zalety

Jednym z często wykorzystywanych rozwiązań wykończenia balkonu są popularne płytki ceramiczne. Ich główną zaletą jest fakt, że charakteryzują się wysoką trwałością oraz odpornością na zmienne warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Zastosowanie ceramiki gwarantuje świetne efekty na długie lata. Kolejną niepodważalną korzyścią kafli jest ich szeroki wybór. Płytki na balkon występują w rozmaitych rozmiarach, kolorach i stylach. Z ich pomocą urządzimy przestrzeń, która w stu procentach będzie odpowiadać naszym wizualnym oczekiwaniom. Kolejną zaletą ceramicznej posadzki jest jej łatwe utrzymanie w czystości. Pozbycie się jakichkolwiek zabrudzeń nie stanowi żadnego problemu. Co więcej, do prac porządkowych możemy wykorzystać dowolne środki chemiczne, których używamy na co dzień. I ostatnia kwestia, a mianowicie świeży wygląd przez długie lata. Płytki na balkonie nie zmienią swojego wyglądu pod wpływem mrozu czy silnych promieni słonecznych. Wymarzona posadzka zachowa idealną formę przez długi czas.


Płytki na balkon: jakie wybrać?

Mrozoodporne, nisko nasiąkliwe, antypoślizgowe i trwałe - to cztery główne parametry, którymi powinny się charakteryzować płytki na balkon. Wachlarz produktów posiadających powyższe cechy jest niezwykle szeroki, a wybór konkretnego modelu zależy od wybranej aranżacji balkonu.


Rozwiązaniem, które będzie stanowić idealną bazę do kształtowania dalszych aranżacji, jest zakup kafli wielkoformatowych o stonowanej i ponadczasowej kolorystyce. Taka posadzka sprawdzi się nawet wtedy, gdy moda ulegnie zmianie, a my zaplanujemy przemianę naszego balkonu. Przykładem mogą być wielkoformatowe kafle Cerrad Lukka Dust o delikatnym beżowym odcieniu. Powyższa kolorystyka sprawdzi się wręcz idealnie w towarzystwie mebli ogrodowych z palet czy bujnej zielonej roślinności. Inna popularna odsłona to płytki Cerrad Lukka Grisw kolorze modnej szarości.


Zwolennikom aranżacji z drewnianą posadzką w roli głównej polecamy matowe płytki gresowe Cersanit Woodland Birch Wood Beige. Oryginalny format, wygląd imitujący naturalne drewno, a przy tym niepowtarzalna wygoda i trwałość to główne czynniki przemawiające na korzyść owego rozwiązania. Posadzka balkonowa drewnopodobna pięknie koresponduje z otoczeniem roślin i przytulnych mebli rattanowych.


Jak kłaść płytki na balkonie?

Na co warto zwrócić szczególną uwagę w kontekście ceramicznych okładzin balkonowych? Oto podstawowe zasady:

- zakup nienasiąkliwych, mrozoodpornych płytek na balkon;

- wybór ceramiki z zamkniętymi porami w celu ochrony przed wnikaniem wilgoci w głąb płytek;

- troska o wyprofilowanie minimalnego spadku 1-2% w stosunku do ściany zewnętrznej;

- ocieplenie balkonu, zwłaszcza jeżeli znajduje się nad ogrzewaną częścią budynku;

- zabezpieczenie podłoża przed wilgocią poprzez wykonanie hydroizolacji, która stanowi skuteczną, wodoszczelną powłokę;

- staranny i przemyślany dobór materiałów budowlanych.


Aby cieszyć się piękną i trwałą posadzką balkonową przez długie lata należy dołożyć wszelkich starań, by użyte materiały budowlane były przystosowane do skrajnych warunków atmosferycznych. Poza oczywistą kwestią wyboru odpowiednich płytek na balkon, należy zwrócić szczególną uwagę na zakup mrozoodpornego, wysokoelastycznego kleju, fugi i silikonu sanitarnego. Tylko wtedy naprężenia pomiędzy poszczególnymi powierzchniami nie będą stanowić problemu i nie przyczynią się do uszkodzenia posadzki.


Podczas układania płytek na balkonie musimy pamiętać o tym, by:

- kleić kafle metodą kombinowaną - w tym celu klej rozprowadzamy zarówno na podłożu, jak i na spodniej powierzchni płytek;

- wykonać szerszą fugę - odstępy min. 5 mm zniwelują duże naprężenia pomiędzy kaflami. Moda na wąskie fugi może w tym przypadku przysporzyć sporych problemów.


Płytki bez wylewki

W procesie układania płytek na balkon koniecznie musimy pamiętać o tym, że przygotowana powierzchnia pod kafle musi być wyrównana i oczyszczona. Tylko wtedy materiał będzie się dobrze trzymał i zachwycał swoim wyglądem przez długi czas. Dokonanie wizualnej oceny podłoża jest zatem obowiązkowe. Jeżeli na tym etapie dostrzeżemy jakiekolwiek nierówności, najwyższa pora je zniwelować. Można tego dokonać tradycyjną metodą, czyli poprzez zastosowanie szybkowiążącej wylewki samopoziomującej, bądź też techniką alternatywną. Na czym ona polega?


Jeżeli zależy nam na uniknięciu dodatkowej warstwy materiału i wysokiego progu, wówczas mamy możliwość wyrównania podłoża metodą frezowania. W tym celu można użyć szlifierki kątowej z tarczą diamentową. Pierwszym etapem jest nacinanie rowków krzyżowych o dużym zagęszczeniu, kolejnym zbijanie wszelkich falistości przy pomocy szlifierki. Jeżeli nierówności po takim zabiegu nie będą większe niż kilka milimetrów, wówczas usunie je warstwa zaprawy klejącej.