Przygotowanie podłoża pod płytki. KROK PO KROKU

2021-09-22
Przygotowanie podłoża pod płytki. KROK PO KROKU

Podstawą dobrego ułożenia kafli ceramicznych jest prawidłowe przygotowanie podłoża pod płytki. Jest to warunkiem trwałości i nienagannego wyglądu posadzki. Układanie kafli na właściwym fundamencie pozwoli uniknąć nieestetycznych pęknięć oraz odspojeń. Jak zatem zadbać o należyte podłoże pod płytki? Co warto wziąć pod uwagę?


Jak przygotować podłoże pod płytki?

Aby płytki ceramiczne zachwycały wyglądem i użytecznością przez długie lata oraz nie zmuszały do wykonywania napraw, muszą być odpowiednio położone. Dwa zasadnicze kroki, które warto poczynić przed przystąpieniem do pracy, to ocena podłoża pod płytki oraz jego prawidłowe przygotowanie. Optymalna nawierzchnia powinna być przede wszystkim równa, czysta i nienasiąkliwa. Jak dokonać rzetelnej oceny powyższych parametrów oraz co zrobić, gdy któryś z nich pozostawia wiele do życzenia?


Czy podłoże pod płytki jest równe?

To pytanie musi sobie zadać każdy fachowiec, któremu zależy na osiągnięciu trwałego i estetycznego efektu wykonanej pracy. Aby znaleźć na nie odpowiedź, należy skorzystać z pomocy długiej, aluminiowej łaty, która pomoże zlokalizować ewentualne ubytki. Do pozbycia się mniejszych nierówności oraz nadbudowania większych deficytów służy specjalna masa szpachlowa bądź wylewka samopoziomująca. Tak przygotowane podłoże pod płytki zapewni idealne i długotrwałe efekty.


Czy podłoże pod płytki jest czyste?

Zagadnienie to ma kolosalne znaczenie w kwestii przyczepności zapraw klejowych. Warstwa kurzu czy innych zanieczyszczeń, takich jak pozostałości starych zapraw, resztki smarów, wosków czy olejów, mogą znacznie osłabić wspomniany parametr. Jeśli zatem zależy nam na trwałym efekcie, to koniecznie zadbajmy o czystość podłoża pod płytki. Odpowiednio do rodzaju zabrudzeń należy użyć odkurzacza, szpachelki bądź mydła malarskiego usuwającego tłuste plamy.


Czy podłoże pod płytki jest nienasiąkliwe?

Chcąc zadbać o wzmocnienie struktury podłoża pod płytki oraz zapewnić prawidłowe wysychanie zaprawy, należy zastosować sprawdzony preparat gruntujący. Zapewni on niską chłonność podłoża, a co za tym idzie świetną przyczepność i trwałość ceramiki. Warto także pamiętać, że w pomieszczeniach szczególnie narażonych na kontakt z wodą (np. łazienka) przed nałożeniem kleju należy zadbać o dodatkową warstwę ochronną przed wilgocią. Służą do tego profesjonalne preparaty do izolacji podpłytkowej.


Na jakim podłożu nie należy kłaść płytek?

Chcąc uniknąć problemów podczas montażu okładziny ceramicznej oraz jej szybkiego zniszczenia należy wystrzegać się kilku podstawowych błędów glazurniczych. Zaliczamy do nich układanie płytek na podłożu o małej nośności, kiepskiej stabilności czy nieodpowiedniej powłoce.


Podłoże pod płytki o małej nośności

Parametr ten zdołamy ocenić poprzez zarysowanie powierzchni ostrym narzędziem. Jeśli podłoże odpada i łatwo się kruszy, konieczne okaże się skucie tynku i położenie go od nowa. Podobnie należy postąpić w przypadku, gdy na skutek opukiwania podłoża trzonkiem usłyszymy głuchy odgłos. Glazurowanie na takim podkładzie prędzej czy później przyniesie opłakane efekty.


Mało stabilne podłoże pod płytki

Efektem układania płytek na podłożu o małej stabilności będzie ich nie pękanie, wybrzuszanie, odpadanie i odspajanie. Jak zatem ocenić stabilność danego podłoża? W przypadku nowych budynków koniecznością okaże się zakończenie procesu osiadania budynku, który trwa ok. 6 miesięcy od chwili zamknięcia go w stanie surowym. Dopiero po tym czasie konstrukcja przestaje pracować, a tym samym zapewnia dogodne warunki do rozpoczęcia prac wykończeniowych. Kolejną cechą stabilnego podłoża jest fakt, iż nie ugina się ono pod wpływem obciążenia. Jeżeli jest inaczej, należy je wcześniej odpowiednio wzmocnić.


Podłoże ze ściany pomalowanej farbą

Warstwa farby emulsyjnej lub olejnej także nie jest zalecanym podłożem pod płytki ceramiczne. Aby zadbać o odpowiednią przyczepność i zadowalający efekt należy usunąć starą powłokę malarską. Są na to trwa sposoby. Pierwszy z nich zakłada mechaniczne zdrapanie farby, drugi wiąże się z użyciem preparatów chemicznych do usuwania starych warstw farby.


Płytki a ogrzewanie podłogowe

Decydując się na kafle podłogowe warto mieć świadomość tego, że płytki ceramiczne i ogrzewanie podłogowe to duet idealny. Dlaczego można tak powiedzieć? Otóż jest to rozwiązanie zarówno ekonomiczne, wygodne, jak i najmniej kłopotliwe. Poszczególne pomieszczenia nagrzewają się równomiernie, a ceramika doskonale przewodzi ciepło. Ponadto wysoka temperatura nie ma negatywnego wpływu na trwałość ułożonych płytek, a sam materiał nie emituje żadnych niebezpiecznych substancji.


Jednak montaż ogrzewania podłogowego wymaga odpowiedniego przygotowania posadzki. Podłoże musi być równe, oczyszczone, suche, stabilne i nośne. Koniecznością może okazać się wygładzenie podłoża przy pomocy warstwy zaprawy wyrównującej. Zaniechanie tego kroku będzie przyczyną odkształcenia płyt izolacyjnych, pękania wylewki bądź uszkodzenia zatopionych w niej rur grzewczych. Oprócz tego należy także zadbać o staranne zabezpieczenie posadzki przy pomocy warstwy izolacyjnej chroniącej przed wpływem wilgoci. Wyżej opisane kroki zapewnią idealne efekty na długie lata.